Zdrowy i smaczny

Kleik kukurydziany – blog zdrowotny

Kleik kukurydziany

Kleik kukurydziany

Kleik kukurydziany powstaje z kukurydzy. Co więcej, wbrew pozorom, wcale nie jest on tylko dla dzieci, gdyż z powodzeniem mogą go jeść także osoby dorosłe. Nie powoduje to u nich żadnych specjalnych szkód z racji wieku. Kleik kukurydziany nie zawiera także glutenu, dlatego z jego trawieniem świetnie radzą sobie organizmy osób chorujących na celiakię.

Zdrowy i smaczny

Kukurydza, której używa się do stworzenia kleiku kukurydzianego jest sprawdzana pod kątem klasy, jest ona także uprawiana na specjalnych plantacjach, które specjalizują się w produkowaniu kukurydzy. Produkty zawierające kleik kukurydziany są niezwykle korzystne dla układu pokarmowego, jego działanie jest subtelne i delikatne dla przełyku oraz żołądka oraz nie wywołuje alergii pokarmowych, które czasami mogą być tragiczne w skutkach. Co więcej, BEE kleik kukurydziany może być także świetnym zagęstnikiem do zup oraz sosów. Wspaniale sprawdza się też w przypadku zupek dla małych dzieci – kleik z kukurydzy jest pożywny ale i lekkostrawny, dlatego jest dobrze przyswajalny przez organizm dzieci oraz nie powoduje problemów pokarmowych. Z tego względu często jest stosowany jako składnik wielu dań dla małych dzieci, które można kupić w sklepach. Z powodzeniem można podawać maluchom także kleik kukurydziany w czystej postaci – do przygotowania posiłku wystarczy kilka łyżek stołowych kleiku oraz szklanka wody lub napoju roślinnego, o ile lekarz wyrazi na to zgodę. Całość należy wymieszać, tak, aby uzyskać miksturę o jednolitej konsystencji. Dzieci lubią taki kleik, ponieważ ma neutralny, subtelny smak.

Wartości odżywcze kleiku kukurydzianego

Opisywany kleik z kukurydzy zawiera sporo witaminy B1 odpowiadającej za dostarczanie węglowodanów. Obecność tej witaminy w diecie jest niezwykle istotna na każdym etapie rozwoju człowieka. Co więcej, kukurydza, z której tworzy się kleik jest także bogata w kwasy omega-3, białko, witaminę D, E, K oraz prowitaminę A. Jest ona także dobrym źródłem sodu, potasu, wapnia, selenu, cynku, jodu, manganu, miedzi, żelaza, magnezu oraz błonnika, który usprawnia procesy związane z trawieniem. Kleik na bazie kukurydzy i wody jest także niskokaloryczny – w 100 gramach znajdują się jedynie 52 kalorie. Oczywiście ilość kalorii zwiększy się, jeżeli dodamy cukier, czego oczywiście nie trzeba robić, jeżeli zależy nam na ograniczeniu kalorii. Niektórzy serwują sobie tego rodzaju kleik na deser i oczekując wspaniałego smaku dodają także inne dodatki, na przykład kakao, mleko roślinne czy też wszelkiego rodzaju owoce. Jest to potrawa z pewnością mniej niskokaloryczna i zdecydowanie mniej lekkostrawna, jednakże wspaniale syci oraz poprawia humor, dlatego może warto zjeść coś takiego od czasu do czasu. Należy jednak zwracać uwagę na skład dodatków – wszystkie powinny być naturalne i wolne od chemicznych konserwantów.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com